VAKCINACE PSŮ

Společně s odčervovacími programy, patří vakcinace k nejvýznamnějším preventivním činnostem ve veterinární medicíně. Význam vakcinace je i navzdory ojedinělým nežádoucím účinkům, neodiskutovatelný. Vakcíny nám pomáhají ve zdolávání infekcí, které bychom jinak léčili jen velice těžce nebo je nedokázali léčit vůbec. Pro minimalizaci nežádoucích účinků je velmi důležité VAKCINOVAT POUZE KLINICKY ZDRAVÁ ZVÍŘATA, proto je nutné, aby každé vakcinované zvíře vyšetřil bezprostředně před vakcinací veterinární lékař.

Číst dál: VAKCINACE PSŮ

JARO – OBDOBÍ ZVÝŠENÉHO VÝSKYTU PARAZITŮ

ANEB CO MAJITELÉ ZVÍŘAT V TOMTO OBDOBÍ NEJVÍCE TRÁPÍ A CO JE NUTNÉ ŘEŠIT

Zvýšující teploty odstartovaly, příhodné podmínky pro aktivitu zevních parazitů jako jsou klíšťata, blechy, zákožky svrabové a sametkovky. Z tohoto důvodů je nutno mít na zřeteli zvýšennou pravděpodobnost infekce psů a koček, ale rovně i dětí vajíčky vnitřních parazitů (škrkavek). Důvodem je venčení zvířát na trávnících a pískovištích, kde se mohou děti infikovat vajíčky endoparazitů.

Číst dál: JARO – OBDOBÍ ZVÝŠENÉHO VÝSKYTU PARAZITŮ

Odčervování psov a mačiek

Nepríjemným a nebezpečným spoločníkom našich štvornohých miláčikov sú vnútorné parazity. Výskyt črevných parazitov je u psov a mačiek častý bez ohľadu na vek, plemeno alebo spôsob stravovania. Mnohé zdravé psy majú vo svojich črevách parazity, ktorých prítomnosť chovateľ vôbec nemusí spozorovať. Mnoho črevných parazitov domácich zvierat je prenosných na človeka. Tieto parazity u ľudí spôsobujú veľmi vážne ochorenia. Ľudia sa môžu nakaziť kdekoľvek, nemusia byť majiteľom psa či mačky. Nakazenie človeka, najmä detí je možné priamym kontaktom s infikovaným zvieraťom (hladkanie, objímanie, hra), ale aj vďaka nedostatočnej hygiene rúk, jedením piesku a pod.

Číst dál: Odčervování psov a mačiek

Gastropexe - prevence torze žaludku

Dilatace a torze žaludku je závažné a často fatální onemocnění. Především velkých plemen psů.

Číst dál: Gastropexe - prevence torze žaludku

Infekční peritonitida koček (FIP)

Infekční peritonitida koček je jedna z nejzávažnějších virových onemocnění koček, především nižších věkových kategorií.Tato choroba je prakticky neléčitelná a ve většině případů končí smrtí pacienta. Průběh onemocnění závisí na imunitním stavu zvířete.

Číst dál: Infekční peritonitida koček (FIP)

Problematika přerůstání zubů u králíků

Králičí zuby se vyznačují neomezeným růstem po celý život. Proto jedna z nejčastějších příčin poruchy příjmu krmiva u králíků bývá přerostlý chrup. Dobře viditelné jsou králičí řezáky, nacházející se v přední části obou čelistí. V horní části se necházejí dva velké a dva malé řezáky, z dolní vyrůstá pouze jeden pár. Jejich fuknkce je uchopování a posouvání potravy.

Číst dál: Problematika přerůstání zubů u králíků

Kastrace

Provádí se vždy v celkové anestezii a po předchozím předoperačním vyšetření, které spočívá v důkladném klinickém vyšetření pacienta (oběhový a kardiopulmonární systém, klinické vyš. operovaných orgánů) a biochemickém vyšetření krve.

Číst dál: Kastrace

Pachové žlázy

Pachové žlázy jsou dva váčky uložené v okolí konečníku, vyusťující na jeho okraj. Slouží šelmám obecně ( pes, kočka, liška, kuna, tchoř. skunk, lasice apod. ) k označování svého teritoria a v případě nebezpečí k ochraně před nepřáteli.

"Specialistou"  v tomto oboru je skunk, který dokáže silně páchnoucí obsah pachových žláz přesně zamířit a až na 2 metry zasáhnout nepřítele. Zápach je tak intenzivní, že útočník je doslova knokautován...

Číst dál: Pachové žlázy

Laserová terapie

Jedná se o fyzikální terapii laserovou sondou o různé vlnové délce cíleně na postižené místo. Procedura je absolutně bezbolestná. Principem terapie je stimulace metabolismu ozářených buněk (operační rány, zánětu, artritidy ap.). Tímto se zrychlí hojení a regenerační procesy v ozářené krajině. Rány se hojí rychleji, jizvy se ztrácejí, staré chronické záněty se mění na akutní a rychleji se zhojí.

Číst dál: Laserová terapie

Magnetoterapie

Principem magnetoterapie je opět stimulace buměk organismu, které se poté následně rychleji množí (metabolizují) a rychleji dochází k reparaci poškozené tkáně. Účinek je antiinflamatorní (protižánětlivý), analgetický (protibolestivý) podporuje cirkulaci krve v postižené oblasti a snížení otoku (antiedematozní).

Číst dál: Magnetoterapie