JARO – OBDOBÍ ZVÝŠENÉHO VÝSKYTU PARAZITŮ

ANEB CO MAJITELÉ ZVÍŘAT V TOMTO OBDOBÍ NEJVÍCE TRÁPÍ A CO JE NUTNÉ ŘEŠIT

Zvýšující teploty odstartovaly, příhodné podmínky pro aktivitu zevních parazitů jako jsou klíšťata, blechy, zákožky svrabové a sametkovky. Z tohoto důvodů je nutno mít na zřeteli zvýšennou pravděpodobnost infekce psů a koček, ale rovně i dětí vajíčky vnitřních parazitů (škrkavek). Důvodem je venčení zvířát na trávnících a pískovištích, kde se mohou děti infikovat vajíčky endoparazitů.

Rozeberme si možnosti prevence a případné léčby jednotlivých druhů parazitů:

  1. Klíšťata – jedná se o velmi nebezpečného exoparazita, který přenáší několik chorob (klíšťová encefalitida, borelióza, anaplasmóza, babezióza...) tito členovci kladou vajíčka do vnějšího prostředí a vylíhlé larvičky vylézají na trávu, keře, kde čekají na vhodného hostitele (psa, kočku, člověka a podobně). Po přisátí se larvička nasytí krví hostitele a postupně roste do dospělce, nejfatálnějšími následky po přisání klíštěte je již zmíněná borelióza a encefalitida. Encefalitida je onemocnění lidí a dá se proti ní bojovat vakcinací. Psi se proti této nemoci nevakcinují. Borelióza pak může postihnout člověka i zvíře, ale vakcinace se provádí jen u zvířat (pes, kočka, fretka, kůň a podobně). Velmi důležité je po případném přisátí klíště odstranit, místo desinfikovat a v případě vzniku zarudnutí ihned navštívit veterinárního lékaře. Borelióza je při včasném zastižení dobře léčitelná pomocí antibiotik.
  2. Blechy – jedná se o velmi častého ektoparazita, který napadá zvířata a občas i člověka. Blechy způsobují potíže, které se projevují svěděním, škrábáním a vznikem alergií. Živí se krví hostitele a rovněž kladou vajíčka do vnějšího prostředí (koberce, podlahy, tkaniny a podobně)
  3. Zákožka svrabová – je parazit, který se zavrtává do kůže zvířete, dělá si v ní chodbičky a živí se lymfatickou tekutinou. Způsobue silně svědivé dermatitidy, které se druhotně infikují bakteriemi a kvasinkami.

Prevence a léčba

Proti všem jmenovaným ektoparazitům se dá úspěšně preventivně bojovat. Na trhu je velké množství přípravků, které působí buď repelentně nebo parazita po styku s kůží, srstí přímo hubí. Jsou ve formě sprejů, spot-onů, obojků a nově i tablet. Liší se účinností a dobou účinku, při jejich výběru je vhodné kontaktovat veterinárního lékaře a poradit se o výhodách a nevýhodách jednotlivých výrobků pro konkrétní zvíře.

V rámci léčby se uplatňují výše jmenované přípravky, taktéž se dají využít šampóny, aplikace antibiotik a antiflogistik na boreliozu, případně infikované dermatitidy. Nezbytná je důkladná sanace prostředí a dodržování vhodných chovatelských opatření.

O léčbě vnitřních parazitů (škrkavek a tasemnic) si povíme v následujícím příspěvku.


MVDr. Radomír Hynar