Infekční peritonitida koček (FIP)

Infekční peritonitida koček je jedna z nejzávažnějších virových onemocnění koček, především nižších věkových kategorií.Tato choroba je prakticky neléčitelná a ve většině případů končí smrtí pacienta. Průběh onemocnění závisí na imunitním stavu zvířete.

Jak už bylo zmíněno, původcem nemoci je RNA virus z čeledi Corononaviridae.Tato skupina virů má schopnost spontáních mutací a tedy vzájemné proměnlivosti. FIP napadá především kočky domácí, avšak byl prokázan u exotičtějších kočkovitých šelem (lvů, levhartů, rysů a jaguárů). Přenos se uskutečňuje přímým i nepřímým kontaktem. Významný je přenos z matky na koťata pomocí placenty, nemocné kotě postupně nakazí ostatní koťata i jiné kočky.

Důležitou roli hraje imunita zvířete. U koček s dobrým imunitním systém se onemocnění vyskytuje ve skryté formě, tzn. klinicky se u nich neprojevuje. Jsou však nebezpečným zdrojem infekce pro zvířata oslabené, u kterých se virus projeví klinicky. Inkubační doba se uvádí 2-14 dnů. Virus pronikne do hostitele přes horní cesty dýchací a dutinou ústní. Pomnoží se v mandlích a sliznici střeva, poté se vylučuje slinami a trusem.

FIP se vyskuje u všech koček do věku 2 let. Onemocnění se projevuje několika formami. Pokud se kotě nakazí při porodu, většinou se narodí mrtvé nebo umírá několik dnů po porodu. Efuzní forma onemocnění je charakteristická zvětšením dutiny břišní, kdy dochá k výpotku tekutin z cév do prostoru břicha, výpotek postihuje i hrudník, což se projevuje obtížným dýcháním otevřenou dutinou ústní. Neefuzní forma se projevuje parézou končetin, ataxií, kýváním hlavy, konjuktivitidou, přítomností krve v přední oční komoře, zvětšením jater, sleziny, mízních uzlin, atd.

Diagnostika onemocnění se opírá o klinické projevy a pečlivou anamnézu ( možný stresový faktor, anorexie, hudnutí, zvětšení dutiny břišní, dechové obtíže, problémy s očima, aj.). Serologická vyšetření jsou mnohdy diskutabilní.

Terapie se zakládá pouze na zmírnění symptomů, jedná se o onemocnění neléčitelné! Proto je důležitá prevence, jako časný odstav koťat, důkladná dezinfekce prostředí. Velký význam ma vakcinace zvířat, kterou je nutné provádět jen u zvířat zdravých. Před očkováním je vhodné znát nákazovou situaci v chovu a doporučuje se i serologické vyšetření vylučující přítomnost protilátek.
Vakcinace se provádí v 16. týdnu stáří s revakcinací po 3 týdnech intranasálně.