Jedná se o onemocnění z důsledku vyhřeznutí intervertebrální ploténky či tzv. nucleus pulposus, který pak tlačí na míchu (komprimuje ji) a dochází k jejímu dráždění či nedokrvení (ischémii).
Podle místa prolapsu rozdělujeme onemocnění na krční, hrudní, bederní či křížové. Příznaky této komprese se pak manifestují nejrůznějšími neurologickými potížemi v závislosti, ve které části páteře se nachází defekt. Obecně čím blíže k hlavě, tím jsou příznaky závažnější. Při poškození míchy v krční části se může vyskytnout i úplné ochrnutí tzv. paraplegievšech končetin a ztráta kontrolovaného močení (mikce) a kálení (defekace). Takto postižená zvířata jsou neschopna dalšího života bez asistence. Při onemocnění v kaudalních partiích páteře ( bedra, kříže ), dochází k paraplegii pánevních končetin a poruchám defekace a mikce.
Diskovertebropatie postihují primárně psy s dlouhou páteří ( jezevčík, baset, maltézský psík, bišonek apod. ), nevyhýba se ale i ostatním plemenům.
Příčina výhřezu je genetická predispozice, věk zvířete, ale i neopatrný pohyb ( seskok ze schodů, z postele ap. ).
Vychází z klinických příznaků - neschopnost se pohybovat, bolestivost při manipulaci se zvířetem, potíže při kálení a močení. Zásadní je pro diagnostiku tzv. myelografie = vyšetření páteře RTG vyšetřením po aplikaci radiokontrastní látky do páteřního kánalu a vizualizaci míchy. Jedině tímto vyšetřením a také CT a magnetickou rezonancí jsme schopni přesně diagnostikovat příčinu obtíží a místo komprese míchy. Klasický nativní RTG snímek bez zviditelnění míchy ( myelografie ) je naprosto neprůkazný.
Pokud se prokáže komprese míchy, je zvíře nutné zvíře co nejdříve operovat a provést tzv. lamynektomii - a tím uvolnění komprese. Doba by neměla přesáhnout 48 hodin od úrazu. Poté už statisticky velmi výrazně klesá úspěšnost operace.
Principem laminektomie je vyjmutí vyhřezlého segmentu a uvolnění míchy. Zákroku předchází důkladná diagnostika, podání vysokých dávek kortikosteroidů, které uvolní edém ( otok ) míchy.
Laminektomie se provádí v celkové inhalační anestezii a jedná se o poměrně složtý výkon, při němž se musí vyfrézovat v páteřním kanále otvor, skrz který se odstarní vyhřezlý nucleus pulposus. Páteřní kanál se pak překryje tukem, svaly a provede se sutura kůže. V rámci pooperační péče se aplikuje CST a analgetika.
Úspěšnost zákroku závisí na mnoha faktorech:
Obecně dle našich zkušeností se po vytažení stehů za cca 14 dnů zahájí intenzivní rehabilitace za použití laseru a magnetoterapie. Doba rehabilitace je cca 6 - 8 týdnů. Rehabilitace spočívá v cvičení chůze, protahování končetin a rehabilitace za pomocí míče. Velmi vhodné je plavání, chůze za pomoci břišního popruhu. V rámci rehabilitace využíváme i akupunktury a homeopatických přípravků.
Naše firma realizuje projekt s názvem VETERINÁRNÍ KLINIKA MVDr. Radomíra Hynara s. r. o., reg.č. CZ.31.3.0/0.0/0.0/22_001/0007458.
Hlavním cílem projektu je úspora konečné spotřeby energie v podnikatelském sektoru prostřednictvím instalace fotovoltaického systému (včetně akumulace energie) ve společnosti VETERINÁRNÍ KLINIKA MVDr. Radomíra Hynara s. r. o. Předmětem projektu je realizace technologických opatření (instalace FV systému včetně akumulace) za účelem snížení energetické náročnosti podnikatelské činnosti.
Projekt je spolufinancován Evropskou unií.
Chráníme Vaše údaje v souladu s GDPR, viz Zásady ochrany osobních údajů
Chcete si změnit nastavení cookies pro tento web? klikněte zde